Nebezpečná bomba do kúpeľa

od Hana Valentíková


Máj 8, 2018Včera (7. 5. 2018) Úrad verejného zdravotníctva na svojom webovom sídle zverejnil informáciu, ktorou spotrebiteľov upozorňuje na výskyt nebezpečného kozmetického výrobku v EÚ, pričom je možné, že sa tento výrobok nachádza i u nás (v SR). Ide o výrobok určený do kúpeľa, ktorý je nebezpečný tým, že pripomína potravinu. Do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) ho nahlásili kontrolné orgány Litvy.

Predmetný nebezpečný kozmetický výrobok spoznáte podľa týchto identifikačných znakov:
názov: My Fair Lady Brulee – výrobok do kúpeľa,
značka: Bomb cosmetics,
výrobná dávka: neuvedené ,
čiarový kód: 5037028255599,
výrobca: Get Fresh Cosmetics Ltd., BH11 8PT, United Kingdom,
popis: 180 g, výrobok do kúpeľa v tvare koláčika, ozdobený kvietkami, zabalený do papierového košíka a plastového obalu a posypom.

Výrobok svojou formou, vôňou, farbou, vzhľadom, obalom, označením, objemom a rozmermi pripomína potravinu, v dôsledku čoho ho spotrebitelia - najmä deti - ho môžu považovať za potravinu (koláčik) a môžu ho začať konzumovať (ochutnávať, oblizovať, cmúľať, prehĺtať). A to je veľmi nebezpečné, pretože to môže zapríčiniť napr. udusenie, otravu alebo perforáciu, či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva. 

Súčasťou predmetnej informácie, ktorú zverejnil Úrad verejného zdravotníctva a ktorá je zverejnená aj na webovej stránke Európskej komisie (https://ec.europa.eu/consumers/consumers_safety/safety_products/rapex/alerts/?event=main.weeklyOverview&web_report_id=2862&Year=2018  ) sú aj obrázky – fotografie predmetného výrobku (v záujme presnej identifikácie a ochrany vášho zdravia ich pripájame aj nižšie).