Obyvatelia Ikárie sa v zdraví a pohode dožívajú vysokého veku. V čom tkvie tajomstvo ich dlhovekosti?

od Dano Vanko


Máj 9, 2018Možno už viete, možno ešte nie, že obyvatelia gréckeho ostrova Ikaria sa v zdraví a pohode dožívajú vysokého veku. Na tomto ostrove v Egejskom mori žije vysoké percento veľmi starých obyvateľov. Dožívajú o 10 rokov viac ako priemerní Európania a vraj tam žije až desaťkrát viac deväťdesiat a viac ročných ľudí ako v iných oblastiach Európy. V čom teda spočíva tajomstvo ich dlhovekosti?

Hoci určitú úlohu zohráva genetika, odborníci zastávajú názor, že je to najmä vďaka životnému štýlu obyvateľov tohto ostrova. Nejde teda o žiadny zázrak, oni len žijú takým životným štýlom, ktorý lekári už veľmi dlho odporúčajú – konzumujú zdravú stravu, doprajú si dostatok spánku, sú fyzicky aktívny, vedú pokojný život a nepohrdnú ani pohárikom kvalitného vínka.

Podstatná časť obyvateľov Ikárie ešte stále žije tradičným spôsobom života. Vstávajú neskoro a potom pracujú vo svojich záhradkách, na políčkach a sadoch, kde si pestujú vlastné zdravé potraviny (zeleninu, ovocie, olivy), lisujú si vlastný olivový olej, chovajú domáce zvieratá, vo viničoch pestujú hrozno, z ktorého robia kvalitné domáce víno (bez chemických konzervantov) a venujú sa i rybolovu.  Mäso, cukor a bielu múku konzumujú veľmi striedmo, doprajú si popoludňajšiu siestu a plynutiu času neprikladajú až taký veľký význam, čas pre nich nie je podstatný, vďaka čomu zbytočne nepodliehajú stresu. Vďaka teplej klíme a bohatému slnečnému svitu netrpia depresiami. Vedia sa tešiť z každodenných maličkostí, napr. z krásneho západu slnka, užívajú si prítomnosť rodinných príslušníkov, priateľov,  známych a vedia sa zabaviť – podebatovať pri poháriku kvalitného vínka, či šálke dobrého bylinkového čaju pripraveného z miestnych horských bylín alebo pri šáločke dobrej gréckej kávy, vedia sa zasmiať, zaspievať, ba i zatancovať. Nežijú v luxuse, ani po ňom netúžia, ale vďaka ich životnému štýlu je ich život naplnený šťastím. Nemajú teda luxus, ale majú na stole zdravé, kvalitné jedlo a nápoje a doprajú si zábavu s rodinou, s priateľmi a známymi. K dlhovekosti im pomáha nielen zdravá strava, pokojný život, domáce vínko, ale aj pravidelná fyzická aktivita, ba i pravidelná aktivita sexuálna, ktorú neodmietajú ani tí skôr narodení.