Kozmetické výrobky, ktoré citlivým osobám môžu spôsobiť alergickú reakciu

od Hana Valentíková


Máj 16, 2018Úrad verejného zdravotníctva SR na svojom webovom sídle včera (15. mája 2018) zverejnil informáciu, ktorou spotrebiteľov upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v EÚ. Je možné, že sa tieto výrobky nachádzajú i u nás. Ide o krém na ruky a výrobok na úpravu vlasov, ktoré u citlivých osôb môžu vyvolať alergickú reakciu. Do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) tieto kozmetické výrobky nahlásili kontrolné orgány Litvy.

Predmetný krém na ruky spoznáte podľa týchto identifikačných znakov:

názov: "Цeлиteль"  – krém na ruky,
značka: Aromat ®,
číslo šarže: batch No. 19 02 2017, 
čiarový kód: 4820147051712,
krajina pôvodu: Ukrajina,
zodpovedná osoba: OOO „Aromat“, 61004 ul. Primakova 46, Charkov, Ukrajina,
popis: krém je dodávaný v plastovej tube bielo-zelenej farby so zeleným uzáverom vloženej do kartónového obalu; 70 g.

Krém obsahuje zmes metylchlórizotiazolinónu a metylizotiazolinónu (konzervačných látok, ktoré nie sú povolené používať v nezmývateľných kozmetických výrobkoch). Okrem toho výrobok obsahuje aj isobutylparaben. U citlivých osôb tento krém môže spôsobiť alergickú reakciu.

Predmetný výrobok na úpravu vlasov spoznáte podľa týchto identifikačných znakov:

názov: FINISH Shaping pomade – výrobok na úpravu vlasov,
značka: neznáma,
číslo šarže: 0551AN, 
čiarový kód: 8032825191702,
• výrobca: „Beauty Service s.r.l., Italy,
popis: výrobok je dodávaný vo bledošedej plastovej nádobe so skrutkovacím uzáverom, 150 ml téglik. 

Výrobok obsahuje zmes metylchlórizotiazolinónu a metylizotiazolinónu - konzervačných látok, ktoré nie sú povolené používať v nezmývateľných kozmetických výrobkoch. U citlivých osôb tento výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu.

Súčasťou predmetnej informácie, ktorú zverejnil Úrad verejného zdravotníctva  a ktorá je zverejnená aj na webovej stránke Európskej komisie ( https://ec.europa.eu/consumers/consumers_safety/safety_products/rapex/alerts/?event=main.weeklyOverv... ) sú aj obrázky – fotografie predmetných výrobkov (v záujme presnej identifikácie a ochrany vášho zdravia ich pripájame aj nižšie).