Opatrnosti nikdy nie je dosť

od Hana Valentíková


Máj 22, 2018Práve som dočítala informáciu, ktorú na facebooku zverejnila polícia. Popisuje v nej zrejme podvod, obeťou ktorého sa stala 58 ročná žena z okresu Komárno. Cez internet sa zoznámila s mužom, ktorý sa jej predstavil ako Mark Ford – vojak v Afganistane. Po nejakom čase tento muž od dôverčivej pani vylákal 1 725 eur. Polícia vo svojej informácii neuvádza pod akou zámienkou sa mu podarilo túto čiastku od ženy vymámiť. Možno sa na ňu obrátil s nejakou srdcervúcou príhodou, kto vie. To mu však nestačilo a neskôr pýtal ďalších 6 529 eur. Vtedy sa už žena so svojou novou známosťou zdôverila príbuzným. Im sa konanie muža zdalo veľmi podozrivým, zasiahli a vďaka nim k odoslaniu požadovanej sumy nedošlo. Prípad nahlásili polícii, ktorá sa ním už zaoberá. Muž poslal svojej novej známosti i „svoju“ fotografiu, no ako polícia vo svojej informácii uvádza, muž na fotografii nemá s týmto prípadom nič spoločné.

Nech teda táto skúsenosť 58 ročnej ženy z okresu Komárno je mementom pre všetky osamelé ženy. Opatrnosti naozaj nikdy nie je dosť, pretože podvodníci boli, sú i budú. A virtuálne prostredie je pre nich priam rajom – je to prostredie anonymné, napísať sa dá všeličo, nepravdivé „sladké“ slová, srdcervúce príbehy i poslať fotografia akejkoľvek inej soby.   

Polícia, ktorá už riešila nejeden obdobný prípad, v predmetnej informácii upozorňuje ženy (najmä tie osamelé), ktoré prostredníctvom internetu komunikujú s neznámymi mužmi, aby boli zvlášť opatrné a obozretné a aby za žiadnych okolností a pod žiadnou zámienkou neposielali peniaze neznámym osobám (najmä nie vtedy, ak ide o účty v zahraničí).