Čo tento rok šašo Becko pripravil deťom k MDD

od Beáta Buláková


Máj 26, 2018Tak ako minulý rok, aj tohtoročný Medzinárodný deň detí môžete osláviť na hrade Beckov. Pre vaše ratolesti – a samozrejme aj pre vás – organizátori pripravili skutočne bohatý program. Preto ak mienite svoje deťúrence obdariť nejakým darčekom k MDD a chceli by ste, aby to bol darček zábavný, hravý a zároveň aj trošku podnetný a poučný, pouvažujte o návšteve hradu Beckov.

Už o pár dní - v sobotu 2. júna a v nedeľu 3. júna 2018 – šašo Becko bude na hrade čakať na všetky šikovné detičky. Má pre ne pripravené rôzne hravé úlohy, skúšky, ba i kúsok sladkého pokladu z jeho čarovnej truhlice. 

Okrem toho vaše malé ratolesti sa budú môcť na pár chvíľ preniesť aj do rozprávkového sveta. Sú pre ne pripravené rozprávky Šľahačkové kráľovstvo, Ako Ježibaba syna ženila a pripravený je i Rytiersky turnaj o ruku princeznej a šermiarsko-divadelné predstavenie. 

Na sobotu 2. júna a na nedeľu 3. júna 2018 je na pódiu pripravený takýto program:

11.00 Vo víne je sila
Kto druhému jamu kope, sám do nej spadne … Šermiarsko-divadelné predstavenie, ktoré poukáže na to, že nie len pravda sa skrýva vo víne.

13.00 Rytiersky turnaj o ruku princeznej
Rytiersky turnaj o ruku spanilej princeznej. Vyhrá ho ten vyhrá ten najlepší? Alebo to bude trochu inak …?

15.00 Šľahačkové kráľovstvo
Rozprávka o súboji dobra a zla, v ktorej nebude chýbať drak, princezná a odvážny rytier, ktorý zachráni kráľovstvo.

17.00 Ako Ježibaba syna ženila
Podarí sa čertovi z horúcich pekiel nájsť nevestu pre ježibabinho syna Nemehla? 

Okrem toho sa vy a vaše ratolesti budete môcť zúčastniť rôznych aktivít, v rámci ktorých si budete môcť vyskúšať napr. svoju presnú mušku, pevnú ruku, vedomosti, šikovnosť a pod. Na vás a vaše deti čaká:
Šermiarska aréna,
• Streľba z katapultu,
• Boj s príšerou (Drak),
• Stredoveké puzzle,
• Hádankár,
• Lukostreľba.

Tiež si budete môcť prezrieť dobový tábor (zbrojný stan, zbrane a zbroje s odborným výkladom) a výstavu „Draci a drakobijci“, ktorá je umiestnená na hornom hrade.

A čo ešte na hrade deti a vy uvidíte? Kováčske rekordy - najdlhší ručne kovaný obojručný meč, najväčší ručne ukutý kľúčik, najväčšiu ručne kovanú sekeru, najväčšiu ručne ukutú ružu a najväčší kravský zvonec. V Muzeálnych domčekoch na dolnom nádvorí si môžete prezrieť výstavu fotografií a archeologických nálezov nájdených v hradnom areáli (napr. úžitkovú keramiku, kachlice, kováčske a kamenárske výrobky svedčiace o vysokej estetickej úrovni a remeselnej vyspelosti našich predkov, ktorí v dávnych dobách žili v lokalite hradného vrchu). A ak neobídete malý obchodík so suvenírmi, nájdete v ňom pohľadnice, magnetky, keramiku a množstvo ďalších pekných a zaujímavých drobností.

V sobotu 2. júna 2018 môžete na hrade stretnúť aj zástupcov Krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín región. Ak budete mať záujem, poinformujú vás  o možnostiach trávenia voľného času v Trenčianskom kraji a vám predstavia aj rôzne atraktívne súťaže a hry pre rodiny s deťmi pre aktuálnu sezónu. 

V nedeľu 3. júna 2018 o 16:00 h. sa v priestore hradnej kaviarne budete môcť stretnúť so Silviou Havelkovou, autorkou detskej literatúry, ktorá vám predstaví svoju knižku Patty pes z útulku. A keďže ide o skutočný príbeh malého štvornohého hrdinu, osobne prítomný bude aj psík Patty. Knižku Patty pes z útulku si budete môcť i zakúpiť a iste vás poteší to, že výťažok z jej predaja poputuje na východ Slovenska pre OZ Pomoc psíkom na východom Slovensku.

A na záver ešte treba pripomenúť, že hrad je otvorený od 9:00 do 18:00 h. (posledný vstup 17:30 h.). A ako sa na hrad dostanete? Ak budete cestovať vlakom (trať Bratislava – Žilina), vystúpite na železničnej stanici v Novom Meste nad Váhom, ak autobusom, vystúpite na autobusovej stanici v Novom Meste nad Váhom. A z Nového Mesta nad Váhom vám do Beckova ide autobus. Ak pôjdete autom po diaľnici D1 Bratislava – Žilina, na výjazde Nové Mesto nad Váhom / Rakoľuby zídete z diaľnice a odtiaľ je to už cca 6 min. do centra obce Beckov. Z centra Beckova vedie upravená cesta (z časti asfaltová, z časti kamenná) až po vstupnú bránu hradu. Musíte ju síce prejsť pešo, ale potrvá vám to približne len 5- 8 minút. 

Viac informácií nájdete na webovej stránke hradu alebo si ich môžete prezrieť po kliknutí na tento link:  http://www.hrad-beckov.sk/ .