Krásne, husté a dlhé riasy áno, ale nie za každú cenu!

od Hana Valentíková


Máj 28, 2018Milé dámy, ruku na srdce, ktorá z nás by nechcela mať krásne, dlhé a husté riasy. Niektoré z nás sa po čase s tým, čo nám príroda nadelila vyrovnajú, niektoré siahajú po „nalepovacích“ riasach, iné zasa podľahnú reklame a kúpia si kozmetický výrobok, ktorý sľubuje, že po jeho používaní nám riasy „zaručene“ zhustnú a predĺžia sa. Ale pozor! Ľahko sa môže stať, že riasy vám síce trošku podrastú, ale zároveň vám ten „zázračný“ kozmetický výrobok spôsobí zdravotné problémy. 

Nie, nie, nevymýšľam si – vychádzam z informácie, ktorú zverejnil Úrad verejného zdravotníctva SR. Kontrolné orgány Estónska do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) nahlásili, že v EÚ sa vyskytuje nebezpečný kozmetický výrobok – sérum na rast rias (upozornenie č. A12 / 0721 / 18). Keďže je možné, že toto sérum sa vyskytuje aj u nás, Úrad verejného zdravotníctva SR dnes zverejnil informáciu, ktorou spotrebiteľov upozorňuje na tento nebezpečný výrobok a tiež na jeho možné nežiaduce účinky.

Nebezpečné sérum spoznáte podľa týchto identifikačných znakov:

názov: Joyskin Alluring Look  – sérum na rast rias,
značka: Joyskin (Inno-BiBiotinTM),
výrobná dávka/čiarový kód: 5903060610651,
krajina pôvodu: Poľsko,
zodpovedná osoba: Z.F. POLPHARMA SA, Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański, Poland,
popis: 3 ml fľaštička zabalená v bielej kartónovej škatuľke.

Predmetné sérum na rast rias obsahuje bimatoprost – látku zo skupiny prostaglandínov, ktorá sa používa liečbu rôznych očných ochorení (napr. glaukómu, očnej hypertenzie). Ako liek táto látka má samozrejme aj potenciálne nežiaduce vedľajšie účinky. Používanie predmetného séra na rast rias vám môže spôsobiť opuch, zápal alebo hyperpigmentáciu očných viečok, hyperémiu spojiviek, bolesť oka, alergickú reakciu alebo iné zdravotné problémy.

Úrad verejného zdravotníctva v predmetnej informácii zverejnil aj fotografie daného séra; fotografie sú zverejnené aj v rýchlom výstražnom systéme pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) – v záujme jednoznačnej identifikácie tohto výrobku ich pripájame aj nižšie. 

Databáza výrobkov hlásených do rýchleho výstražného systému RAPEX je dostupná na: