Prievan je potvora!

od Alžbeta Horná


Október 5, 2015Uplynulý piatok som mala zážitok, ktorý „stál za všetky drobné“! Bola som v Piešťanoch a keď som sadla do auta, rozhodla som sa, že si ešte trochu vyvetrám a tak som spustila okienko  na ľavej strane vodiča. Lenže, čo čert nechcel, vo vnútri dvier čosi „zalupotalo“, okno „spadlo“ a už sa nadalo zatvoriť. A tak som vetrala celou cestou až do Bratislavy. No, poviem vám, „NIČ MOC“! Keď som sa blížila k Zelenču, bola som už tak „vyfúkaná“ a „ohučaná“, že som na odpočívadle musela zastaviť a trochu sa spamätať. Ešte šťastie, že som mala v aute  jednu tenšiu vetrovku. Obliekla som si ju, do ľavého ucha som si napchala papierovú vreckovku,  vetrovku som si natiahla až na hlavu, límec strčila medzi zuby (to aby mi vetrovka z hlavy neskĺzla), nasadila slnečné okuliare a vydala som sa na ďalšiu cestu. Ak si ma po ceste niekto z iného auta všimol, musel i pomyslieť, že som debil. Ale účel svätí prostriedky! Hoci cesta s otvoreným oknom nebola priveľmi príjemná, moje „opatrenia“ ma predsa len trošku ochránili pred dlhotrvajúcim prievanom. Ale aj tak som večer mala zapálené viečko v kútiku ľavého oka a dodnes ho ešte stále nemám úplne v poriadku. Ale našťastie, na ten prievan prechodne „doplatilo“ len viečko môjho ľavého oka. 

Prievan je totižto riadna potvora! Vie potrápiť celé telo. Môže spôsobiť akútny zápal dýchacích orgánov, zápal vonkajšieho zvukovodu, ušnice, či stredného ucha, ale aj bolesti zubov, svalov, chrbtice, problémy s očami a neprospieva ani nervom.

Z nervov prievan najviac ohrozuje tvárový nerv (nervus facialis). Tento nerv inervuje svalstvo tváre a je zodpovedný za našu mimiku i za zatváranie očí. Ak je poškodený, pacient nemôže napr. riadne zatvoriť oko na postihnutej časti tváre, smeje sa len na jednej strane, zuby cerí len na jednej strane, nedokáže zapískať a pod. Odborníci vravia, že príčina tohto ochorenia nie je úplne jasná, ale domnievajú sa, že aj prievan môže byť jeho spúšťačom.  Ak prievan spôsobí zápal tvárového nervu, nerv opuchne, kostný kanál, ktorým prechádza, mu sa mu stane pritesný a „priškrtí“ cievy, ktoré nerv vyživujú, následkom môže byť prechodné alebo aj trvalé poškodenie tohto nervu.  V prípade akýchkoľvek príznakov, treba okamžite navštíviť lekára, pretože liečba sa musí nasadiť čo najskôr.

Prievan neprospieva ani očiam. Môže podráždiť nervy, ktoré inervujú viečka, čo sa prejaví zášklbmi (tiky oka). Takéto tiky sú síce nepríjemné, ale spravidla za niekoľko dní odznejú. Prievan však môže spôsobiť aj zápal spojiviek, zvýšené slzenie; môžete mať začervenané oko, pocit cudzieho telieska v oku, či pocit pálenia alebo rezania. Vplyvom prievanu sa vám môžu zapáliť mazové žliazky mihalníc a na oku sa vám vytvorí jačmeň. V prípade, že problémy neustupujú, ale naopak pretrvávajú alebo sa zhoršujú, je vhodné poradiť sa s odborníkom, pretože niekedy je potrebná aj antibiotická liečba.

V dôsledku prievanu sa nám môžu zapáliť aj horné dýchacie cesty, dostaneme nádchu, môže nás bolieť hrdlo, mandle, môže sa nám zapáliť hrtan alebo priedušnica. Ak tieto problémy neriešime, infikované hlieny môžu stekať nadol, na čo samozrejme budú reagovať aj naše dolné dýchacie cesty. 

A ak zápal postihne aj ucho, to veru nie je nič príjemné. Niekedy sa to môže prejaviť len zaľahnutím v uchu a my horšie počujeme, príp. nám šumí v ušiach, no niekedy ucho aj bolí a najmä u detí býva tento zápal spojený aj teplotou. Liečba potom závisí od závažnosti ochorenia. Niekedy stačia lieky tlmiace nádchu a opuch sluchovej trubice, príp. lieky proti bolesti a horúčke. No ak ide o závažnejší zápal, sú potrebné aj antibiotiká. 

Zápal sa však môže rozšíriť aj na sliznice prínosových dutín (čeľustných, čelových, čuchových). A ak sa vývody prínosových dutín uzavrú, vznikne priestor, v ktorom sa môže hromadiť tekutina a tá je potom ideálnych prostredím na množenie baktérií. Zápaly dutín sú spojené s bolesťou, pocitom tlaku v dutine a  môže nám stúpnuť i teplota. Bolesť často vyžaruje aj do okolia a nepríjemným sprievodným javom zápalu čeľustných dutín je aj bolesť zubov. Takéto zápaly je žiadúce opäť riešiť s odborníkom.

Prievan teda netreba podceňovať. Je však pravda, že nie všetci sme naň rovnako citliví. Niekto ho zacíti okamžite a prejavia sa u neho menšie, či väčšie problémy, inému však vôbec nemusí prekážať. Ale jedno je isté – netreba „pokúšať čerta“ a zbytočne sa vystavovať prievanu.